Zehirli Boya

Zehirli Boya

+ Teklif Listeme Ekle Hemen Teklif Al

Zehirli boya, antifouling (ingilizcesi) yada tekne zehirlisi olarak da ifade edilmektedir. Tekne zehirli boya uygulaması ve rutin kara bakımları için shipshock'tan detaylı bilgi alabilir veya hemen kolayca teklif alabilirsiniz. 

Zehirli boya uygulaması için en çok merak edilen ve sorulan konulara kısaca göz atalım;

Zehirli Boya Neden Yapılır? 

Zehirli boya terimi size yabancı gelebilir. Tekne zehirli boya uygulaması deniz canlılarının teknenin karinasında tutunup yaşam alanı oluşturmalarını engellemek için yapılmaktadır. Zehirli boya yapılmadığında çok kısa sürede denizlerde yaşayan midye, larva ve kabuklu canlılar gibi planktonlar  tekne ve deniz araçlarının su altında kalan bölümlerini kaplar.

tekne zehirli boya antifouling

Kekamoz ve yosun benzeri canlıların karinada oluşturduğu zararlı etkiler teknenin hem materyaline hem de performansına etki etmektedir.

Marina alt yılama, zımpara, astar ve zehirli boya uygulaması uygun koşullarda ve uygun malzeme ile yapılması gerekir.

Kaliteli ve doğru uygulama ile zehirli boya kullanılmadığında bu canlılar teknenizin su altında kalan alanlarını saracaktır. Yine aynı şekilde zehirli boya uygulaması katman olarak fazla atıldığında teknenin performansını etkiler. Bu nedenle zehirli boya atılması için profesyonel destek alınmalıdır. 

Tekneye Kaç Yılda bir Zehirli Boya Uygulaması Yapılmalıdır?

Bu sorunun doğru yanıtı teknenin bulunduğu deniz şartları, teknenin zehirli boya bakımları yapıldıktan sonra ne kadar kullanıldığı ve en önemlisi de uygulama işçiliğinin kaliteli olması ile bir bütündür. 

Hempel Zehirli Boya Uygulama

Shipshock tekne zehirli boya uygulaması öncesi tekne karaya alındığında keşif yapılır. Tekne altı yıkama işlemi öncelikle hemen yapılır. Karaya alınan teknemiz ilk önce zehirli boya durumu kontrol edilir, tutyalarına bakılır ve çalışmadıysa not edilir, jelkot hasarları olup olmadığına bakılır. 

Eğer doğru tekne zehirlisi seçimi yapıldıysa, su şartları tekne için yerinde ise ve zehirli boya uygulaması doğru ekip ile profesyonel bir şekilde yapıldıysa en az 2 yıl o zehirli boya tekneyi koruyacaktır. 

Hangi Marka Zehirli Boya Tercih Edilmelidir?

Sürat Bakımından Zehirli Boya

Fiber tekneler için 15-25 kts arası uygulanan zehirli boya, yüksek süratli tekneler için tercih edilir. Bunların içerisinde Hempel's Mille NCT 71880 markası 15-25 Knot arası sürat tekneleri için uygundur. Yüzey kuruması 30°C 2 saat ve denize inme için en az bekleme süresi 24 saat en fazla 9 aydır. Bu özellik Hempel zehirli boya çesidi olan Mille NCT için teknik dökümanında belirtilmektedir.

Başka bir örnek ise Hempel's Hard Racing TecCel 76880 zehirli boyası 25 Knot üstü süratli teknelerde uygulanır. Uygulama yapacak profesyonel ekibimiz zehirli uygulaması detaylarını tüm hassasiyetle yerine getirmektedir. Hempel's Hard Racing TecCel 76880 zehirli boyası özelliği ise adından anlaşılacağı üzere Teccel teknolojisi üretilmekte ve tekne yüzeyindeki sürtünmeyi azaltarak sürati arttırır. Bu iki boyayı incelediğimiz örneklerde anlaşılıyor ki her çeşit zehirli boya her tekneye olmuyor. Zehirli boya fiyatı araştırırken mutlaka bu değerlere dikkat edilerek profesyonel destek alınmalı, iyi bir satın alma kadar iyi bir uygulama ekibi ile bu işlemi takip etmek uzun vadede sizi karlı çıkaracaktır.

Shipshock ekibi Türkiye'nin tüm marinalarında zehirli boya uygulaması için profesyonel ekibi ile hizmet vermektedir. Hemen Teklif al butonu ile Shipshock 'a talebinizi iletin! 

Marka Bakımından Zehirli Boya

Her marka zehirli boyanın çok memnun kitlesi olabileceği gibi hiç memnun olmayan kitlesi de mevcut olabilir. Bir mevsim memnun kaldığı zehirli boyadan sonraki dönem aynı beklentiyi alamayabilir. Fakat burada direkt markayı hedef göstermek doğru değildir. Eğer tekneniz 2 ay suda hiç hareket etmeden bekliyorsa elbette kekamoz, yosun olacaktır. Eskisi gibi kalay elementi gibi ağır metal olan denize zararlı bilenler zehirli boyalara eklenmiyor. Eskiden olduğu gibi uzun yıllar kalıcı etkiyi zehirli boya üreticileri elde edememektedir. (Bkz: Zehirli Boyalar Seçimi ve Uygulaması) Teknolojinin gelişmesiyle bazı özellikler zehirli boyalarda nano parçacık ürün teknolojisi kullanılarak inovasyosyon yapılmaktadır. 

Piyasada satılan zehirli boya markaları söyledir: International Zehirli Boya, Hempel Zehirli Boya, Seajet Zehirli Boya, Teknomarin Zehirli Boya, Jotun Zehirli Boya çeşitleri sayılabilir. 

Tekne Zehirli Boya Uygulaması ve Koordine Edilen Diğer İşlemler

Marina ile koordine kurularak teknenin zehirli boya planlanması, su kesimi altı kontrolleri için karinada ozmos, hasar, çizik vb. kontrolleri, jelkot onarımları işlemi shipshock tarafından yapılmaktadır. Pasta-polish ve tüm kromların parlatılması, motor bakımları ve tekneye özel karaya çekilmesi esnasındaki ihtiyaç duyulan hizmetler birlikte programlanır. Kara bakım süreci en kısa zamanda eksiksiz bir şekilde tamamlanır.    

Tekne zehirli boya uygulaması ve rutin kara bakımları için Shipshock'tan bilgi veya hemen teklif alabilirsiniz. Tekne zehirli boyası içi çözümler Shipshock'ta!