Teknede Radar Gerekli mi ?

Teknede Radar Gerekli mi ?

Radar; sinyal gönderip alma prensibiyle, belli bir çıkış gücüyle ve mesafeye kadar hareketli veya sabit cisimleri ekranda dijital olarak sergilemeye yarar. Bir başka tanımla, radyo dalgalarının yardımıyla etrafta bulunan nesneleri ve bu nesnelerin hız, kerteriz ve mesafesini tespit eden cihazdır. Radar anteninden çıkan sinyal gidip çarptığı cihazdan geri döner ve ekranda bir eko oluşturarak ekran veya harita üzerine koyar.

 

                                           

Radar Gerekli mi ? 

En çok merak edilen soru tekne de radar gerekli midir? Fakat ondan önce radarın faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse; 

  1. Radar seyir emniyeti sağlar. Denizde bulunan diğer hareketli tekne/yat/gemi gibi deniz araçları hakkında en temel olarak rota, sürat, mesafe olmak üzere detaylı bilgi verir. 
  2. Sisli veya alçak görüşte radar seyri yaparak emniyetli yol almanızı ve rota belirlemeye yarar.
  3. Boğaz geçişi, dar sular, liman girişlerinde seyir yardımcısı olarak yine güvenli seyir yapmayı sağlar.

Radar teknelerde gerekli mi sorusu için tekne sahibinin seyir yapma düzeni ve zamanlarına göre ihtiyacın seviyesi  Akşam /gece seyir yapmayan, boğaz geçmeyen, deniz trafiği olmayan bir bölgede tekne kullanıyorsanız radar olmalı mı sorusuna, daha az ihtiyaç olur şeklinde cevap vermek daha doğru olur. 

Radar bir seyri yardımcısıdır. Su yüzeyinde diğer deniz araçlarının rota,sürat,hız,azami yaklaşma noktası gibi bir çok değeri sergiler. Radar cihazı sayesinde gözle görülmesi imkansız oluşabilecek çarpışma ve tehlike olayının önüne geçmiş olur. 

Radar Entagrasyonu ve Kullanımı

Radar cihazı entegrasyonu sonrası artık tek ekranda balık bulucu, radar, otopilot, GPS, chartplotter bütünleşik olarak kullanılır. Fakat ekranın buna uyumlu olması gerekir. Radar ekranı, elektronik harita yüklenmiş bir cihazın üzerinde çalışabilmektedir. Bu da operatörlüğü oldukça kolaylaştırmaktadır. 

Teknede radar gerekli mi dir? sorusuna cevap olarak; radarın çalışma şekli ve önemine vurgu yaparak anlatmaya çalıştık. Teknelerin elektronik sistemleri hakkında yine diğer tüm konularda shipshock iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel ekibi ile size en hızlı şekilde çözüm bulmak için Shipshock ekibi daima hazırdır.  

Radar seyir emniyeti sağlar. Denizde bulunan diğer hareketli tekne/yat/gemi gibi deniz araçları hakkında en temel olarak rota, sürat, mesafe olmak üzere detaylı bilgi verir.