Teknede Elektrik Sistemi ve Kontrolü

Teknede Elektrik Sistemi ve Kontrolü

Teknede Elektrik

Teknede Elektrik Tesisatı ve Bilmeniz Gerekenler

Elektrik teknelerde birçok yerde kullanılmaktadır. Navigasyon ve haberleşme cihazları, aydınlatma ve müzik video sistemleri, buzdolabı ve gösterge sistemleri gibi hem ulaşım hem de konfor cihazlarının kullanımı için elektrik enerjisi gerekmektedir. Dolayısı ile bu sistemlerin en iyi şekilde çalışması ve her daim kullanıma hazır olması için yeterli elektrik enerjisinin olması ve depolanması gerekir.

Teknede elektrik sisteminde bulunan her bir elemanın veya cihazın deniz ortamına uygun olması, donanımın montajının iyi yapılması, periyodik bakımlarının zamanında ve profesyonel kişilerce yapılması gerekir. Yoksa teknedeki elektrik donanımı kısa bir zaman da yıpranır ve sorunlar oluşmaya başlar.

Shipshock Teknede Elektrik

Elektrik sistemindeki elemanlardan en önemli olanı ise akülerdir. Akülerin voltajlarının kontrol edilmesi ve ortalama 12 Voltun altına düşmeden şarj edilmesi akülerin uzun ömürlü olması için önemli bir durumdur. Böyle bir durumda eğer limandaysanız sahil bağlantısı yapılmalı, eğer açıktaysanız motor çalıştırılarak aküler şarj edilmelidir. Belli aralıklarla akü kutup bağlantıları sıkılık kontrolü yapılmalıdır. Teknelerde kullanılan aküler kurşun asitli akülerdir ve içlerindeki kurşun plakalar sebebi ile ağır cihazlardır. Bu sebeple teknede sintineye yakın konumlandırılmalı ve iyi sabitlenmelidir.

Teknede Elektrik Kablolama Standartları

Teknedeki cihaz ve sistemlere enerji taşıyan kabloların doğru seçilmesi emniyet ve güvenlik açısından önemli bir konudur. Standartlara uygun marin kablo ve cihaz gücüne uygun kesitte kablo kullanılmalıdır. Kablolar varsa kablo kanalından veya tekne iç kaplamalarının arkasından geçirilmeli ve geçtiği noktalara sabitlenmelidir. Boşta sallanan kablo olmamalıdır. Kabloların ucundaki bağlantı pabuçları izolasyonlu olmalı ve herhangi bir yere bağlı olmasa bile ucu açıkta kablo olmamalıdır. Ezilmiş, sıyrılmış ve deformasyona uğramış kablolar derhal değiştirilmelidir.

Elektrik Cihazların Montajı

Teknedeki cihazlar uygun yerlere montajı yapılmalı ve sabitlenmelidir. Çünkü sabitlenmemiş eşyalar dalgalı deniz şartlarında çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Eğer sabitlenmemiş bir cihaz veya eşya varsa uygun halatla veya spanzetle deniz bağı yapılarak sabitlenmelidir.

İkinci El Teknede Elektrik Tesisatı Kontrolü

İkinci el bir tekne alırken elektrik tesisatının kontrolü de yapılmalıdır. Yıpranmış, sonradan kapasitesinin üzerinde ilaveler yapılmış bir elektrik sistemi size ciddi problemler yaratabilir. Eski teknelerin çoğunda genellikle bıçaklı sigorta dediğimiz atınca yenisi ile değiştirilen sigortalar bulunur.  Bu sigortaların yedeklerinin her zaman bulundurulması gereklidir. Ayrıca bu sigortaları sert deniz koşullarında değiştirmek zor olacağından, bu tip sigortaların otomatik sigortalarla değiştirilmesi doğru ve yerinde bir karar olacaktır.

Teknenize ilave sistem ve cihaz taktırmak isteyebilirsiniz. Bunun için keşif çalışmasının ve tekne imkanlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Yeni eklenecek her bir cihazın tekne için bir yük olduğunu ve akü kapasitesinin bu yükü kaldırıp kaldırmayacağının bilinmesi çok önemlidir. Profesyonel kişiler veya ekip tarafından keşif ve montajının yapılması güvenliğiniz, konforunuz ve emniyetiniz için dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Teknede Enerji Tasarrufu Nasıl Olur?

Teknede enerji tasarrufu çok önemli bir durumdur. Eğer teknenizde konforlu, rahat ve sessiz zamanlar geçirmek istiyorsanız bunun için akülerinizin şarjının bitmemesi ve doldurmak için sık sık motorunuzu çalıştırmamakla mümkün olur. Hem de yakıttan tasarruf etmiş olursunuz ve paranız cebinizde kalır. Peki bunun için neler yapılması gerekir?

  • Başta aydınlatma ve seyir fenerlerinde kullandığınız ampullerin tasarruflu led veya floresan olması gerekir.
  • Kullanılmayan cihazların kapatılması,
  • Radarın sadece gereken durumlarda açılması,
  • Buzdolabı veya soğutucunuzun kapağının mümkün olduğunca az açılması,
  • Hidrofor, tatlı su tulumbası gibi cihazların kullanılmadığı süre boyunca kapalı kalması,

gibi politikalarla etkin bir enerji tasarrufu yapmış oluruz.

Unutmayın düzgün planlanmış ve uygulanmış bir elektrik sistemi teknenizden alacağınız zevki arttıracaktır.

Teknede elektrik sisteminde bulunan her bir elemanın veya cihazın deniz ortamına uygun olması, donanımın montajının iyi yapılması, periyodik bakımlarının zamanında ve profesyonel kişilerce yapılması gerekir.