Fırtınalı Havalarda Hayatınızı Kurtaracak 5 İpucu

Fırtınalı Havalarda Hayatınızı Kurtaracak 5 İpucu

Fırtınalı Havalarda Hayatınızı Kurtaracak 5 İpucu

Dalgalar ve olumsuz deniz şartları rüzgarlara ve diğer doğa olaylarına bağlı olarak meydana gelir. Denizcileri en çok ilgilendiren konu da seyre engel bir durum olup olmamasıdır. Denizde seyir esnasında oluşabilecek boyuna dalgalar tekneler için oldukça tehlikeli bir durumdur. Bir teknenin boyuna dalgalara maruz kalması durumunda yük denge oranı hayati öneme haizdir. Bunun yanı sıra denize çıkacak tekne sahiplerinin muhakkak bir seyir hazırlığı planının olması ve bunu her daim uygulanması daha uygundur. Fırtınalı havalarda hayatınızı kurtaracak 5 ipucunu hakkında kısaca faydalı olabilecek maddeleri derledik.

 

1- Haftalık Denizcilere İlanlar

Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından haftalık olarak ilan edilen denizcilere özgü ilanlar takip edilmelidir. SHOD Bşk.lığı tarafından üretilen Elektronik Seyir Haritaları (ESH), Elektronik Harita Gösterim ve Bilgi Sistemlerinde (ECDIS) kullanılmak üzere Denizde Can Emniyeti (SOLAS) Sözleşmesinde yer alan harita bulundurma yükümlülüğünü sağlayan resmi ESH'lerdir.

 2- Seyir emniyeti ve DÇÖT kapsamında Fenerlerin Kontrolü:

Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü 1977 yılında kabul edilmiştir. Tekne sahipleri, deniz adamları, kaptanları bu kurallara uymak zorundadır. Dçöt tekneler de seyir fenerlerinin açıları ve çeşitleri ile ilgili kaynak dökümandır. Yanmayan ve uygun olmayan fenerler denizde tehlikeye neden olur. 

Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü dökümanını buradan indirebilirsiniz: DÇÖT

3- Teknede Acil Durum ve Yer Bildiren Malzemeler:

  • Birlikte yada ayrı ayrı kullanıldığı veya gösterildiği zaman, tehlikeyi ve yardım ihtiyacını gösterir;
  • Herhangi bir sis işaret aletinin devamlı olarak çalınması;
  • Mors kodu ile ...---... (SOS)'den ibaret bir grup işaretin telsiz telgraf veya herhangi bir diğer işaret verme metodu ile gönderilmesi;
  • "Mayday" kelimesinin söylenmesinden ibaret bir işaretin telsiz telefonla gönderilmesi;
  • N.C. harfleriyle Uluslararası Tehlike işaret kodunun gösterilmesi; 
  • Yanan bir katran veya yağ varili veya benzerinden çıkan alevlerin gemi üzerinde gösterilmesi;
  • Portakal rengi duman veren bir duman işareti;
  • Yaklaşık olarak 1'er dakika ara ile patlatılan bir top veya diğer bir patlayıcı işaret;

4- Denizlerde Hava Durumu:

Fırtınalı ve tehlikeli denizleri çok yüksek doğruluk oranı ile hava tahmin raporları sunan kaynaklar yardımıyla biliriz. Marinalari, deniz istasyonları, rüzgar yön hızı, dalga yüksekliği, görüş durumu gibi yardımcı seyir bilgilerini Piri Reis Denizcilik sayfaları ile takip edebiliriz. Hava tahmin raporu için okyanus ve denizlerde referans olarak poseidon hava tahmin ve bilgi sisteminden yararlanabiliriz.

5 - Yıldırım düşmesine karşı bilinçli olma:

Elektrik yüklü hava değişinceye dek açık güverteye çıkmamak daha emniyetlidir. Çıkmak zorunda kalınırsa; direk dibi, puntel, gönder gibi metal ekipmandan uzak kalmak ve alan küçülterek hareket edilir.

Elektronik cihazların kapalı olması yıldırım düşme riskini azaltır.

Eğer yelkenli bir tekne ise motor seyri yapmak daha uygundur. Islak yelkenler iletken gibi görev yapar. 

 

Denizlerinizin sakin, pruvanızın neta olduğu seyirler diliyoruz.

Fırtınalı havalarda hayatınızı kurtaracak 5 ipucunu hakkında kısaca faydalı olabilecek maddeleri derledik. Nasıl davranmalıyız? Hangi işaretleri göstermeliyiz?