Çıpa

Çıpa

+ Teklif Listeme Ekle Hemen Teklif Al

Çıpa; ağırlığı ile dibe oturan, tasarımı sayesinde zemine tutunan, bir halat veya zincir yardımıyla tekneye bağlı olan ve teknenin alarga da motorları çalıştırmadan emniyetli bir şekilde durmasını sağlayan sistemdir.

Hangi demirin sizin için en uygun olduğunun seçimini ve kullanılacak zincir, halat ve demirin özelliklerini kullanılan tekne ve kullanım amacı ile coğrafi koşullar belirler. Yani aynı tonaj ve büyüklüğe sahip iki tekne, farklı coğrafyalarda farklı demir tipleri ve demirleme yöntemi kullanmaktadır.

Çıpa Çeşitleri Nelerdir? 

Teknede en çok tercih edilen deniz şartlarına uygun çıpa modelini shipshock güvencesi ile temin edebilirsiniz. Shipshock ekibi Türkiye'nin her yerinde ekibi ile tekne için tüm montaj ve servis hizmetlerini vermektedir. 

Galvenizli veya Krom Çıpa 

Bruce 

Delta

Katlanır Şemsiye

Ultra

Çıpa Bağlantı Ekipmanları

Çıpa bağlantı ekipmanları boyutları değişkenlik gösterir. Örneğin çıpanın tekne üzerinde sabit burun makarasına oturması gerekir. Daha sonra çıpa ile zincirin bağlantısını sağlayan çıpa konektörü 6-8-10 mm gibi zincire uygun mm olan boyutta olmalıdır. 8 mm zincir kullanacaksanız çıpa konektörü de 8 mm olmalıdır. Çıpa bağlantı ekipmanları çıpa da olduğu gibi krom ya da galvenizli olabilir. Yani tercihinize göre krom zincir krom zincir kilidi alınabilir. Krom malzeme paslanmaz ve uzun yıllar dayanıklıdır. Demirleme ekipmanları paslanmaz krom olması tercih edilebilir. 

ÇIPA KONEKTÖRÜ

ÇAPA KURTARMA KANCASI

ÇAPA İÇİN - PASLANMAZ FIRDÖNDÜ

BOSA KANCASI - PASLANMAZ

 

 

Şemsiye demiri, balıkçı demiri(admiraltı), pulluk demir-CQR, danfort, fortress, bruce, delta, kobra, brittany, ultra çıpa kullanım maksadına göre tercih edilir.